czwartek, 10 lipca 2008

6.The Specials "More Specials" - Nie tylko był smutek


Farusiowi, który lada moment miał stać się wokalistą naszego zespołu, zdarzało się nosić znaczki zespołów Ska. To dzięki niemu usłyszałem po raz pierwszy The Beat, Madness czy założony w 1977 roku The Specials - najważniejszych twórców drugiej fali ska (2 Tone). Kocham ich do dziś miłością szczerą i spontaniczną, zwłaszcza za "Sterotype" (http://www.youtube.com/watch?v=KQ4lvUJ39fE) Z perspektywy czasu zastanawiam się jak to możliwe, że mimo tak odrębnej, zupełnie innej stylistyki i klimatu niż w przypadku zepołów cold wave, których wtedy dużo słuchaliśmy, nie mieliśmy złudzeń, że to muzyka, pożądana przez tych samych ludzi, zwłaszcza że te gatunki mają przecież zupełnie inna genezę. The Specials i Madness to był dla nas trochę taki powiew egzotecznego świata, z kolorywymi muzykami i pozytynym przekazem. Fajnie się do tego tańczyło. Dużo tu było melodii.
Cytując za Wikipedią:
Ska narodziło się na przełomie XlX i XX wieku w stolicy Jamajki – Kingston. Powstało pod wpływem połączenia takich gatunków muzycznych jak rhythm 'n' blues, calypso, jazz (szczególnie odmiana nowoorleańska) i swing. Słowo ska jest prawdopodobnie wyrazem dźwiękonaśladowczym, używanym przez DJ-ów, którzy w ten sposób zachęcali odbiorców do zabawy.Ska nieodłącznie związane jest z sound systemami. Pierwszymi ich twórcami byli Duke Reid i Sir Coxsone. Można śmiało powiedzieć, że to dzięki nim świat poznał ska, reggae, czy dub. Między dyskotekami tych panów istniała nieziemska wręcz rywalizacja, dochodziło m.in. do walk na noże. Te nieformalne sound systemowe walki miały swoje plusy – dzięki nim świat poznał takie osobistości jak np. Prince Buster czy Derrick Morgan.Bardzo ważną rolę w powstaniu ska odegrali jamajscy jazzmani. Dzięki jamajskim emigrantom styl ten w krótkim czasie dotarł na Wyspy Brytyjskie, gdzie został zaadoptowany przez białą młodzież spod sztandarów mods, oraz skinheads. Pod koniec lat 60., ska zostało wyparte przez rocksteady. Po ponad dziesięcioletnim letargu, ska odkryto na nowo. Nowa forma stylu była znacznie bardziej energiczna, wręcz agresywna. Trzeba mieć na uwadze, iż druga połowa lat 70. to epoka punk rocka, co bez wątpienia miało wpływ na brzmienie ska.

2 komentarze:

Anonimowy pisze...

I to by sie zgadzalo Madness przyszli nijak nie pamietam skad i pozostali do dzis wielka radocha i zabawa....pamietam ich warszawski koncert w Victori playback chwila zawachania i extra zabawa... :)niestety z powodu ciemnych okularow stracilem mozliwosc zdobycia znaczkow sypanych ze sceny ale za to trafil mi sie uscisk reki i autografy :)Madnes wielkie spodnie i zadziwiajaca ilosc plyt tonpresu lub polskich nagran.....chyba dwie ;)co na tamte czasy bylo niespotykane...madness i po latach powrot nawrot poznawanie ska od poczatku....rytm blachy i niemoznosc usiedzenia.....browar mecze i ska .......... wtedy czlowiek nie wiedzial nie znal nie mial dostepu....i szlak im za to na monogram .........

Hollman

Anonimowy pisze...

Przyznaj się śmiało, że skomponowałeś jeden z pierwszych polskich kawałków ska pt. "Obywatel" (w połowie 1982), który trafił do repertuaru Exekucji.
Grzesiek